FAQ

Proč baterie trpí v horkém létě

 

Běžně se předpokládá, že zima je pro autobaterie nejhorším obdobím roku, kdy mrazivé teploty ovlivňují jejich schopnost nastartovat a napájet vozidlo. Ve skutečnosti však autobaterie čelí horšímu nepříteli: letnímu vedru.

PROBLÉM SAMOVYBÍJENÍ

Se zvyšující se teplotou se elektrochemická reakce uvnitř baterie zrychluje, čímž se urychluje přirozený jev samovybíjení. Automobilové baterie vystavené horkým podmínkám proto vyžadují častější nabíjení, aby se zachovala jejich optimální účinnost.

Napětí plně nabité autobaterie by mělo být 12,7 V nebo vyšší. Napětí 12,5 V nebo nižší znamená, že se baterie začala vybíjet.

VÝHODNÁ PREVENCE

Samovybíjení a problémy s korozí způsobené během léta se mohou projevit až v chladném podzimním nebo zimním období, kdy je zapotřebí více energie k nastartování motoru.

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak se mohou majitelé aut vyhnout starostem ze vybité autobaterie, když teploty stoupají. Abyste předešli selhání baterie, nabízime vám následující rady:

  • Udržovací nabíjení: Používání udržovací nabíječky během letních měsíců může pomoci kompenzovat samovybíjení způsobené vysokými teplotami, zvláště pokud se auto několik dní nepoužívá.
  • Parkování ve stínu: V ideálním případě zaparkujte auto na stinném místě nebo v garáži. To ochrání baterii před škodlivým hromaděním tepla pod kapotou.
  • Údržba kapalin: Abyste zabránili přehřátí motoru, pravidelně doplňujte a vyměňujte motorový olej. Také pravidelně kontrolujte chladicí kapaliny. U olověných baterií s přístupem k článkům zkontrolujte hladinu elektrolytu v každém článku a pokud se nějaký odpařil, doplňte do článku destilovanou vodu.
  • Udržujte baterii v čistotě: Pokud letní vedra způsobila korozi na svorkách baterie, vyčistěte ji, aby proud dobře tekl. Ujistěte se také, že spoje jsou čisté a těsné.
  • Testování na předcházení problémům: Požádejte svého technika, aby pravidelně testoval vaši baterii, zda nevykazuje známky samovybíjení. Pokud se auto obtížně startuje, nechte svému automechanikovi zkontrolovat i celkový elektrický systém. Pokud je výsledek kteréhokoli komponentu slabý nebo je baterie jakýmkoli způsobem fyzicky poškozena, pravděpodobně je čas ji vyměnit.